2009. október 31., szombat
Shepherds Park
Bottle Shock
2009. október 30., péntek
Sky Tower
2009. október 27., kedd
Marlborough Museum
Blenheimben található a marboroughi régió történetét (elsősorban természetesen a helyi borokat és a borkészítést előtérbe helyezve) bemutató állandó kiállítás, melyet ma volt szerencsém megtekinteni.
A kiállítás február vége óta várja a kíváncsi látogatókat.
Sikerült egy olyan átfogó tárlatot kialakítani mintegy 300 ezer dollárból (ezt az összeget a régió borászatai dobták össze -cserébe egy külön teremben bemutathatják különlegesebb temékeiket) amelyről még a legnagyobb rivális Ausztrália is elismerően nyilatkozott.
A tárlatot megtekintők szembesülhetnek egy sor érdekes dologgal is. Számomra meglepő volt például, hogy a hozamkorlátozás ‘intézményével’ a kiwik csak az ezredfordulón szembesültek. Míg a ’70-as években egy-egy tőkéről tucatnyi szárat eredeztettek, addig mára általánosan elfogadottá a kettő (azaz 2!) vált. Ezt mutatja a kép is alant:
Az is érdekes volt számomra, hogy több mint húsz féle szőlőfajta meghonosításával probálkoztak/próbálkoznak több-kevesebb sikerrel. Mondjuk nem tudom kinek az ötlete volt mediterrán szőlőtípusokkal próbálkozni, mindenesetre legalábbis érdekes kezdeményezés ezen a klímán egy portói vagy madeira, montepulcciano vagy valpolicela...
Természetesen a középpontban a méltán világhírű marlboroughi Sauvignon Blanc volt, aminek az itt fellelhető három különböző alfaját is bemutatták. Mindháromnak a speciális talajtípusát meg is lehetett szimatolni.
Nem csak a szőlészetek és borászatok bemutatásával foglalkozik a kiállítás, de bemutatja a fellelhető élővilágot is (különös tekintettel a madarakra, ugyebár).
Az összes kép itt tekinthető meg.
Marlborough
Sikerült egy teljes hetet eltöltenem Új-Zéland (és talán a világ) egyik leghíresebb borvidékén.
Nem is tétlenkedtem.
A munka mellett ugyanis amikor csak tehettem tanulmányoztam a borkészítés hagyományait (már ha beszélhetünk itt hagyományokról, ugyanis a zátonyon a bor mint kereskedelmi termék csak nagyjából húsz évvel ezelőtt vált ismerté).
Ha Új-Zéland és Marlborough, akkor Sauvignon Blanc. Ez sima ügy.
De mi a helyzet a többi szőlőtípussal? Ugyanis bármily’ hihetetlen léteznek itt szép számmal más versenyzők is (elsősorban Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Gris, de van Viognier, Gewürztramminer, Riesling, és természetesen a bordeauxi vörösök is, mint Cabernet Sauvignon és Merlot).
Több érdekes dologgal is szembesültem itt eltöltött napjaim folyamán.
Az egyik -és talán a legfontosabb- hogy a Déli Sziget gyönyörű.
És kontinentális klímája van (végre nincs bazi nagy páratartalom és nem esik megállás nélkül az eső mint Aucklandben).
A másik hogy amerre a szem ellát -és nem természetvédelmi területek vannak- ott mindenhol szőlő van (ne felejtsük el, hogy ez a régió adja a szigetek borának több mint felét).
A harmadik -és számomra ez a legmeglepőbb- hogy az itt élő embereknek fogalmuk sincs arról hogy mi az a bor... Természetesen nem a borászokról beszélek, hanem az átlag emberekről. Pontosabban nem csak róluk, mert a legprofibb bárokban, éttermekben, sőt még a borbárokban sem igazán vannak képben a vendéglátásban dolgozók a borokról.
Konkrét példa, hogy egyik este bementem Blenheim (a régió egyik legnagyobb városa mintegy 30 ezer lakossal) legfelkapottabb és egyben legelegánsabb borbárjába, ahol szerettem volna egy finom Tempranillot (mint nagy kedvencemet) inni. Jó-jó, nem helyi fajta, de egy ilyen helyen legyenek már képben hogy miről is beszélek... Hát, nem voltak.
Még a tulaj sem. Aztán a felesége végül egy valóban nagyon ízletes versenyzővel tudott szolgálni.
Ennél is elkeserítőbb, hogy egy valóban nagyon impozáns étteremben mindössze 12 helyi bort (4 Sauvignon Blanc, 3 Pinot Noir, 2-2 Chardonnay és Pinot Gris, valamint 1 Riesling) szolgálnak fel. Itt egyébként legnagyobb meglepetésemre egy nagyon korrekt rízlinget sikerült kóstolnom, ami rendkívüli módon hozta a fajta ízvilágát (mindössze a savakkal maradt adós -de ez ugye egy sokkal melegebb éghajlat, mint a típus eredeti lelőhelye).
Egy sportbárban pedig megtörtént a csoda! Sikerült egy olyan új-zélandi Sauvignon Blanc-t innom, ami nem tartozik a kellemesen fogyaszthatók közé. Mit szépítsünk: borzalmas volt...
Egyszer beszélgettem egy közép korú hölggyel (egy kávézó tulajdonosa, körbe utazta Európát, szóval világot látott, tehetős asszonyság). Ő volt a legjobban meglepődve hogy az új-zélandi borokról hallottak a világ másik felén is...
Aztán ugyennek a kávézónak a másik tulajdonosa adta meg a választ kérdéseimre.
20 évvel ezelőtt mindenhol ahol most szőlő van, birkák legeltek.
Ő még úgy nőtt fel, hogy amerre a szem ellát, bárányokat lehetett látni.
Az új-zélandi borok csak az elmúlt évtizedben lettek ilyen kiváló minőségűek és tettek szert ekkora hírnévre.
Ráadásul ezzel az itteni emberek nem is nagyon szembesülnek (arra most nem térnék ki, hogy a vendéglátó ipar errefelé egy jó évtizeddel le van maradva az európaihoz képest -nem technológiában, hanem hozzáállásban).
A borászatok viszont felnőttek a feladathoz. Majdnem mindegyiknek van saját étterme -pincészete ahol a vendégek elképesztő gasztronómiai utázáson vehetnek részt.
Ezek meglátogatását mindenkinek nyugodt szívvel ajánlom!
2009. október 23., péntek
Wellington - Picton
Az egész történet ott kezdődik hogy a múlt héten érkezett egy e-mailem, amelyben egy kávézó-étterem tulajdonosa tudatja velem hogy örömmel vette jelentkezésemet a meghírdetett pozícióra. Sajnos az általam megpályázott állás azonban messze alulmúlja kvalitásaimat (és így nyilván elvárásaimat is a bért illetően).
Ők ugyanis egy Picton nevű, 3000 lakosú kis városkában vannak a Déli Sziget északi csücskében (ide érkezik amúgy a komp Wellingtonból) és hát nyilván nem tudnak versenyezni egy nagyváros forgalmas éttermében kínáltakkal.
A meghírdetett állás amire egyéb iránt jelentkeztem időszakos. Egészen pontosan azonnali kezdéssel és március végi befejezéssel.
Egy kávézó-étterem bar részét kéne vezetni, besegítve az étterem munkálataiba.
Némi magyarázat arra hogy miért adtam be a jelentkezésemet ide (is):
- most már egy jó ideje keresek állásokat (pontosabban csak egyet keresek de meglehetősen sok helyre adtam be a jelentkezésemet) és még nem jártam sikerrel
- eddig csak Aucklandben kerestem, ezt a kört akartam kibővíteni több lehetséges alternatívával
- a legnagyobb kerékkötője a munkába állásomnak a bevándorlási hivatal volt, és -állítólag- minél messzebb leszek Aucklandtől annál könnyebben és gyorsabban bírálják el a státuszomat munkavállalási engedély ügyileg
- mindig is a Déli Szigetre akartunk költözni, Aucklandet a város nagyságából adódó munkahelyek sokasága miatt választottuk első lépcső gyanánt (a munkahelyek adta lehetőségekkel nem is volt baj, amivel mi nem kalkuláltunk az az ezzel a mérettel gyakorlatilag együtt járó bürokratikus rendszer)
Aztán én válaszban megírtam a tuljadonos hölgynek hogy érdekelne az állás, amennyiben megfelelő mennyiségű munkát tudnak biztosítani számomra.
Mivel órabérben fizetnének, nekem meg lennének fix költségeim a leköltözéssel (értelem szerűen ha megkapom az állást, költözünk) és hát ugye eleve: élni is kéne valamiből, szóval többet szeretnék dolgozni az előre meghírdetett heti 40 óránál.
Aztán elkezdtünk levelezgetni a konkrét részletekről, majd felhívott hogy akkor szeretné ha egy pár napra odautaznék és nézzük meg miket tudok meg nekem mennyire tetszik a hely. Természetesen kifizeti a ledolgozott óráimat, sőt az utazás egy részét is, szállást és teljes ellátást biztosítanak számomra. Teljesen korrekt ajánlat.
Na, így kerültem előbb Wellingtonba, majd a kompra ami eljuttatott végre valahára Pictonba.
Túl sok időt nem töltöttem Wellingtonban, így átfogó elemzésbe nem mennék bele a várost illetően. Amit láttam belőle azonban az elég meggyőző. Röviden összefoglalva:
- tényleg bazi szeles (az ember átértékeli a szél fogalmát miután itt járt)
- gyönyörű (már csak az elhelyezkedéséből adódóan is - hegyes-völgyes terepen, rengeteg erdővel körülölelve, közvetlenül a tengerparton)
- annak ellenére hogy csak 340 ezer ember lakik itt (szemben Auckland 1.4 millió lakosával) sokkal inkább város jellege van mint Aucklandnek - itt van klasszikus értelemben vett belváros hatalmas üveg épületekkel, nem csak 4 utcából áll a belvárosi rész, sokkal inkább egységes egészet alkotnak a város különböző részei, nem beszélve a tömegközlekedésről ami nemcsak hogy létezik, de nagyon jól ellátja a város igényeit
Ami Pictont illeti, ez már ugye a Déli Sziget. Annak minden szépségével.
És ez még akkor is igaz, ha éppen csak itt kezdődik...
Én éjszaka érkeztem meg (pontosabban fél 10-kor este), ezért gyakorlatilag semmit nem láttam a településből aznap.
De ma már igen. És állíthatom sokkal-sokkal szebb, mint ahogy akár képeken is kinéz.
Felraktam néhány képet Wellingtonról és az útról ide.
Hamarosan készítek képeket Pictonról is -érdemes a Picasa ide vonatkozó weboldalát nyomon követni!
Most azonban vissza megyek dolgozni. Amint tudok, jelentkezek és beszámolok a munkáról is, nem csak a városról.
2009. október 20., kedd
Kiwi süti
Akartunk rá kiwit is tenni (stilszerűen), de helyette friss eperrel és banánnal is beértük.

Fincsi volt.
Wine Atlas of New Zealand
2009. október 18., vasárnap
Hunua Ranges Regional Park
St. Heliers
2009. október 12., hétfő
Bankkártya
2009. október 11., vasárnap
Munkavállalás
'Sportliget'
Heritage Day
